W terapii traumy szokowej istotne jest przetworzenie wspomnienia traumatycznego, które wywołuje dużo cierpienia w obecnym życiu, utrudnia funkcjonowanie i prowadzi do unikania wszystkiego co się kojarzy z traumatycznym wydarzeniem. Praca nad wspomnieniem pozwoli odzyskać równowagę i spokój w układzie nerwowym.
W przypadku traumy relacyjnej / rozwojowej wynikającej z braku dostrojenia opiekunów do potrzeb dziecka pracujemy inaczej. Koncentrujemy się m.in.: na nauce wszystkich umiejętności, które nie były mile widziane w domu, często niektórzy byli za nie karani. W terapii uczymy się: kontaktu z emocjami i ciałem; wyrażać swoje zdanie, opinię i potrzeby; mówić NIE; przyjmować wsparcie i prosić o nie; dbać o siebie i być życzliwym dla samego siebie.
Terapię traumy kieruję do wszystkich, którzy doświadczyli zarówno pojedynczego zdarzenia traumatycznego np.: ulegli wypadkowi, byli ofiarami napaści, porwania, gwałtu, nie radzą sobie ze stratą bliskiej osoby, jak i tych, którzy dorastali w chronicznym stresie doznając zaniedbania i przemocy (fizycznej, psychicznej, seksualnej) ze strony bliskich.
Terapia traumy – czas: uzależniony jest od wielu czynników, m.in.: od charakteru traumy, w jakim wieku doświadczono jej, temperamentu osoby, tego co wydarzyło się po traumie i otrzymanego wsparcia, a także od metody terapeutycznej i od zaangażowania samego klienta w proces zdrowienia. W przypadku pojedynczej traumy, terapia może trwać 6-8 sesji, natomiast osoby, które dorastały w chronicznym stresie czy też zaznały krzywdy / zaniedbania ze strony bliskich będą potrzebować dwóch lat bycia w terapii. Niektóre osoby będą zmuszone do pracy nad sobą przez całe swoje życie. Dlatego ważne jest uczenie się nowych umiejętności, które będą wspierać nas w codziennym życiu by było ono łatwiejsze i radośniejsze. Czas trwania terapii jest to kwestia indywidulana i nie da się przewidzieć. Spora część osób doświadcza traumy złożonej ( complex ptsd / c-ptsd), czyli połączenie traumy szokowej z relacyjną. Praca z c-ptsd wymaga cierpliwości i zaangażowania klienta ale też dużej umiejętności ze strony terapeuty.
Terapia traumy – metody pracy: w terapii skoncentrowanej na traumie łączę różne podejścia. Dzięki temu przepracowywanie zdarzeń traumatycznych jest efektywniejsze i szybsze. Nie przyjmuje nikogo tylko i wyłącznie na jedną metodą terapeutyczną gdyż to ogranicza mój potencjał w pomocy w uwolnieniu od traumy. Na bazie doświadczenia wypracowałam swój własny warsztat pracy. Wiodącymi terapiami są: Somatic Experiencing, Bodynamic, ISP (Integral Somatic Psychology), NARM (NeuroAffective Relational Model) oraz Brainspotting oraz wiele innych technik związanych z wizualizacją. Dopasowuję rodzaj metody do osoby, jej potrzeb i doświadczenia.
Osoby, po trudnych wczesnodziecięcych doświadczeniach, poszukujące wsparcia i psychoedukacji dla siebie zapraszam do dołączenia do grupy na Facebooku:
www.mentesana.pl korzysta z zewnętrznych technologii śledzących: Google Analytics i Facebook Pixel. Informacje na temat ich Polityk Prywatności można znaleźć na wymienionych stronach internetowych.
2016- © Mentesana