Terapia EMDR jest zweryfikowanym naukowo podejściem terapeutycznym ukierunkowanym na leczenie PTSD (Zespołu Stresu Pourazowego). Jest również skuteczna w przypadku innych zaburzeń psychicznych (depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania) i somatycznych oraz pozytywnie wpływa na samoocenę. EMDR wykorzystuje się także w pracy z Complex – PTSD (złożone PTSD). Złożonego PTSD doświadcza ogromna ilość osób, która wychowywała się w dysfunkcyjnych rodzinach np. DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Więcej informacji o Complex – PTSD w tym miejscu . Jest to część teoretyczna mojej pracy magisterskiej pt. „Analiza Zaburzeń Pourazowych u Dorosłych Dzieci Alkoholików”.
Terapia EMDR integruje wiele efektywnych elementów z szerokiego zakresu podejść terapeutycznych i łączy je z ruchem gałek ocznych lub innymi rodzajami dwustronnej stymulacji w sposób, który stymuluje mózgowy system przetwarzania informacji. Dla zrozumienia skuteczności niniejszej terapii kluczowe jest zrozumienie jej podstaw teoretycznych, na których się ona opiera, a jest nią Adaptacyjny Model Przetwarzania Informacji (AIP), stworzony przez Francine Shapiro, prekursorki terapii EMDR.
Podstawą pracy terapii EMDR są wspomnienia – zarówno te, które wywołują niewielki dyskomfort, jak i te obarczone ogromną ilością lęku, przerażenia i bezsilności. Celem terapii jest przetworzenie danego wspomnienia w bezpiecznym miejscu, tak, aby stało się ono wspomnieniem oddalonym w czasie i nie wywoływało poczucia ponownego przeżywania traumy, a wraz z nią cierpienia tu i teraz. Metoda ta, pomimo, że skupia się na obrazach, emocjach i przekonaniach związanych z doświadczaniem ekstremalnego stresu, nie wymaga relacjonowania w szczegółach o danym przeżyciu.
Terapia EMDR została uznana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) za skuteczną metodę leczenia PTSD.
www.mentesana.pl korzysta z zewnętrznych technologii śledzących: Google Analytics i Facebook Pixel. Informacje na temat ich Polityk Prywatności można znaleźć na wymienionych stronach internetowych.